TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Dział Informatyzacji

Zalecenia korzystania z narzędzi AI

Uczelnia rekomenduje 7 zaleceń korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji (AI, artificial intelligence).

7 zaleceń dla osób studiujących na Politechnice Wrocławskiej

Jak korzystać z narzędzi sztucznej inteligencji (AI, artificial intelligence)

1. Upewnij się, że materiały generowane przez AI nie naruszają praw autorskich i są zgodne z zasadami dotyczącymi plagiatu.
  2. Wyraźnie oznaczaj wszelkie fragmenty swojej pracy, które zostały wytworzone za pomocą narzędzi AI.
  3. Weryfikuj poprawność informacji wygenerowanych przez AI przed ich użyciem. Nie używaj AI do tworzenia treści wprowadzających w błąd, obraźliwych lub szkodliwych.
  4. Nie wprowadzaj do systemów AI danych osobowych ani poufnych oraz danych o wartości intelektualnej lub biznesowej, które należy chronić, aby zachować prywatność i zgodność z przepisami RODO i Regulaminem Studiów. Raz wprowadzone dane mogą w pewnych okolicznościach stać się publiczne.
  5. Korzystaj z AI jako wsparcia, a nie jako głównego źródła tworzenia prac zaliczeniowych czy projektów. Twoje prace muszą odzwierciedlać Twoją wiedzę i umiejętności. Działaj zgodnie z zasadami korzystania z narzędzi AI, które ustalił nauczyciel akademicki. Wykorzystuj AI jako narzędzie do rozwijania własnej kreatywności i umiejętności, a nie do zastępowania samodzielnej pracy.
  6. Uczestnicz w szkoleniach dotyczących odpowiedzialnego i efektywnego korzystania z AI oferowanych przez uczelnię.
  7. Pamiętaj, że ponosisz pełną odpowiedzialność za treści, które przedstawiasz, nawet jeśli były one wytworzone za pomocą AI.

7 zaleceń dla osób pracujących na Politechnice Wrocławskiej

Jak korzystać z narzędzi sztucznej inteligencji (AI, artificial intelligence)

1. Korzystaj z AI w sposób zgodny z zasadami etyki i z obowiązującym prawem. Zawsze sprawdzaj, czy treści generowane przez AI nie naruszają praw autorskich ani innych praw własności intelektualnej. Zweryfikuj regulamin usługi AI, z której korzystasz.
  2. Wyraźnie oznaczaj wszelkie treści wytworzone przy pomocy AI. Informuj studentów i współpracowników o wykorzystywaniu AI w procesie dydaktycznym i pozostałej pracy zawodowej oraz o tym, jakich narzędzi używasz.
  3. Weryfikuj informacje generowane przez AI przed ich publikacją, użyciem w pracy naukowej lub w celach zawodowych. Nie twórz treści, które mogą wprowadzać w błąd, być obraźliwe lub szkodliwe.
  4. Unikaj wprowadzania do systemów AI danych osobowych lub wrażliwych oraz danych o wartości intelektualnej lub biznesowej, które należy chronić, aby zachować prywatność i zgodność z przepisami RODO i wewnętrznymi przepisami Politechniki Wrocławskiej. Raz wprowadzone dane mogą w pewnych okolicznościach stać się publiczne.
  5. Wykorzystuj AI jako narzędzie wspomagające w procesie dydaktycznym, nie zastępując nim pełnej pracy dydaktycznej ani oceny studentów. Jako nauczyciel akademicki jasno przekaż studentom, w jakim zakresie zezwalasz im na korzystanie z generatywnej sztucznej inteligencji.
  6. Regularnie poszerzaj wiedzę i uczestnicz w szkoleniach dotyczących odpowiedzialnego i skutecznego wykorzystania technologii AI.
  7. Pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialny za treści, które publikujesz lub udostępniasz, nawet jeśli zostały one wytworzone za pomocą AI.